Hanwha QND-7082R is a Wisenet Q indoor dome camera with 4MP resolution (2560×1440) at up to 30 fps. Features a 1/3" CMOS sensor and 3.2~10mm (3.1x) motorized varifocal lens with Simple Focus (109°–33.2° horizontal FOV). Includes triple codec H.265/H.264/MJPEG with WiseStreamⅡ,
This ONVIF Profiles S/G/T conformant dome features a 3-axis adjustment mechanism, 512MB RAM, 256MB Flash, 120dB WDR, SSNR noise reduction, LDC, and Hallway View. Its analytics engine detects defocus, tampering, motion (4 zones), directional movement, line crossing, and entry/exit across 6 privacy zones. Hardware connections include a CVBS video installation output, a built-in microphone, an alarm interface (1 in/1 out), and a single microSD slot supporting up to 128GB.
Featuring a simple focus mechanism and an electronic shutter speed range of 1/5 to 1/12,000 sec, this camera supports up to 3 streaming profiles for 6 concurrent unicast or multicast users. It operates over core enterprise protocols including PPPoE and PIM-SM, secured by HTTPS/SSL and digest login authentication, 802.1X access control, IP address filtering, and user logs.
Measuring Ø119.8 × 98.8 mm (Ø4.72" × 3.89") and weighing 320g (0.705 lb), this white plastic indoor dome camera operates between -10°C to 55°C (14°F to 131°F) under 95% RH, and stores safely down to -30°C (-22°F). Dual power options include PoE (IEEE 802.3af, Class 3) or 12V DC, while hardware tools feature a built-in microphone, a CVBS analog output for installation alignment, and a 128GB capacity microSD edge storage slot.
| Video | |
| Imaging Device | 1/3" CMOS |
| Resolution | 2560x1440, 1920x1080, 1280x960, 1280x720, 800x600, 800x448, 720x576, 720x480, 640x480, 640x360, 320x240 |
| Max. Framerate | H.265/H.264 : Max. 30fps at 4M all resolutions, MJPEG : Max. 15fps |
| Min. Illumination | Color : 0.1Lux (F1.6, 1/30sec) B/W : 0Lux (IR LED On) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vpp/75Ω composite, 720x480(N), 720x576(P) for installation |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.2~10mm(3.1x) motorized varifocal |
| Max. Aperture Ratio | F1.6(Wide) ~ F2.9(Tele) |
| Angular Field of View | H : 98.6(Wide) ~ 30.8(Tele), V : 52.3(Wide) ~ 17.3(Tele), D : 115.7(Wide) ~ 35.3(Tele) |
| Focus Control | Simple focus |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0°~350° / 0°~67° / 0°~355° |
| Operational | |
| Camera Title | Displayed up to 85 characters |
| Day & Night | Auto(ICR) |
| Backlight Compensation | BLC, WDR, SSDR |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Digital Noise Reduction | SSNR |
| Motion Detection | 4ea, polygonal zones |
| Privacy Masking | 6ea, rectangular zones |
| Gain Control | Low / Middle / High |
| White Balance | ATW / AWC / Manual / Indoor / Outdoor |
| LDC | Support |
| Electronic Shutter Speed | Minimum/Maximum/Anti flicker (1/5~1/12,000sec) |
| Video Rotation | Flip, Mirror, Hallway view(90°/270°) |
| Analytics | Defocus detection, Directional detection, Motion detection, Enter/Exit, Tampering, Virtual line |
| Alarm I/O | Input 1ea / Output 1ea |
| Alarm Triggers | Analytics, Network disconnect, Alarm input |
| Alarm Events | File upload via FTP and e-mail, Notification via e-mail, SD/SDHC/SDXC or NAS recording at event triggers, Alarm output, Handover |
| Audio In | Built-in MIC |
| IR Viewable Length | 20m (65.62ft) |
| Network |
| Ethernet | RJ-45 (10/100BASE-T) |
| Video Compression | H.265/H.264 : Main/High, MJPEG |
| Audio Compression | G.711 u-law / G.726 Selectable
G.726 16Kbps, 24Kbps, 32Kbps, 40Kbps |
| Smart Codec | Manual (5ea area), WiseStreamⅡ |
| Bitrate Control | H.264/H.265 : CBR or VBR MJPEG : VBR |
| Streaming | Unicast (6 users) / Multicast Multiple streaming (Up to 3 profiles) |
| Protocol | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Security | HTTPS(SSL) Login Authentication Digest Login Authentication IP Address Filtering User access Log 802.1X Authentication |
| Application Programming Interface | ONVIF Profile S/G/T, SUNAPI (HTTP API) |
| General | |
| Webpage Language | English, Korean, Chinese, French, Italian, Spanish, German, Japanese, Russian, Portuguese, Czech, Polish, Turkish, Dutch, Hungarian, Greek |
| Edge Storage | Micro SD/SDHC/SDXC 1slot 128GB |
| Memory | 512MB RAM, 256MB Flash |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C~+55°C (+14°F~+131°F) / Less than 95% RH |
| Storage Temperature / Humidity | -30°C~+60°C (-22°F~+140°F) / Less than 95% RH |
| Input Voltage | PoE(IEEE802.3af, Class3), 12VDC |
| Power Consumption | PoE: Max 8.6W, typical 6.3W 12VDC: Max 7.6W, typical 5.4W |
| Mechanical | |
| Color / Material | White / Plastic |
| RAL Code | RAL9003 |
| Product Dimensions / Weight | Ø119.8 x 98.8mm (Ø4.72 x 3.89"), 320g (0.705 lb) |
| DORI (EN62676-4 standard) | |
| Detect (25PPM/ 8PPF) | Wide: 27m(89.86ft) / Tele: 129m(422.61ft) |
| Observe (63PPM/ 19PPF) | Wide: 11m(35.95ft) / Tele: 52m(169.04ft) |
| Recognize (125PPM/ 38PPF) | Wide: 6m(17.97ft) / Tele: 26m(84.52ft) |
| Identify (250PPM/ 76PPF) | Wide: 3m(8.99ft) / Tele: 13m(42.26ft) |