The Hanwha QNV-C8011R is a Wisenet Q mini outdoor vandal-resistant dome camera featuring a 1/2.8" CMOS sensor that delivers 5MP resolution (2592×1944) at up to 30 fps. It is equipped with a 3.0mm fixed lens with an F1.6 aperture and a 100° horizontal field of view. Video streaming is supported via a triple-codec compression stack of H.265, H.264, and MJPEG.
This compact vandal dome operates on a 2GB RAM and 1GB Flash platform with hardware security including secure boot, signed/encrypted firmware, and device certificates. It delivers 120dB WDR, WiseNRⅡ, SSNRⅤ, WiseStreamⅢ, LDC, a 20m IR range, and a 90°/270° hallway view. The integrated edge AI engine provides advanced object classification (people and vehicle subtypes) that drives motion detection, virtual line/area analytics, and business intelligence functions (people/vehicle counting, heatmaps, queue management), alongside standard tampering and defocus alerts. The IP66/IK10/NEMA4X housing supports a 3-axis camera adjustment (350° pan, -35–70° tilt, 355° rotation) and features a single 256GB microSD slot, a micro USB installation port, and compliance with ONVIF Profiles S/G/T/M.
Featuring a 0.5m minimum object distance with a fixed focus lens and a 1/5 to 1/12,000 sec electronic shutter, this camera supports 32 quadrilateral privacy masking zones and 8 polygonal motion detection zones. It handles up to 5 streaming profiles for up to 20 unicast users or unlimited multicast users across a comprehensive suite of IP protocols. The hardware is certified with IP66, IK10, and NEMA4X ratings for outdoor and high-vandalism environments.
Measuring Ø110 × 77 mm and weighing 522g, this IP66, IK10, and NEMA4X-rated mini dome features a white aluminum chassis with a hard-coated bubble and air vapor humidity control. It operates from -40°C to 55°C (start-up above -30°C) and stores from -50°C to 60°C. Powered via PoE (Class 3) or 12V DC, the unit includes a 256GB microSD slot, a micro USB installation port, and compatibility with the SBD-110GP1 gang plate, SBP-120HMW hanging mount, and SBV-140BW backbox.
| Video | |
| Imaging Device | 1/2.8" CMOS |
| Resolution | 2592x1944, 2560x1440, 1920x1080, 1280x960, 1280x720, 800x600, 800x448, 720x576, 720x480, 640x480, 640x360, 320x240 |
| Max. Framerate | H.265/H.264: Max. 30fps/25fps(60Hz/50Hz) MJPEG: Max. 30fps(@5MP Max. 5fps) |
| Min. Illumination | Color: 0.03Lux (F1.6, 1/30sec) BW: 0.003Lux (F1.6, 1/30sec, 30IRE), 0Lux(IR LED on) |
| Video Out | USB: Micro USB Type B, 1280x720 for installation |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.0mm fixed focal |
| Max. Aperture Ratio | F1.6 |
| Angular Field of View | H: 100°/ V: 73°/ D: 129° |
| Min. Object Distance | 0.5m (1.64ft) |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | Fixed IRIS |
| Mount Type | M12 |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0°~350° / -35°~70° / 0°~355° |
| Operational | |
| Camera Title | Displayed up to 85 characters |
| Day & Night | Auto(ICR) |
| Backlight Compensation | BLC, WDR, SSDR |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Digital Noise Reduction | SSNRⅤ, WiseNRⅡ(Based on AI engine) |
| Motion Detection | 8ea, 8point Polygonal zones |
| Privacy Masking | 32ea, 4point quadrangle zones |
| Gain Control | Low / Middle / High |
| White Balance | ATW / AWC / Manual / Indoor / Outdoor |
| LDC | Support |
| Electronic Shutter Speed | Minimum / Maximum / Anti flicker (1/5~1/12,000sec) |
| Video Rotation | Flip, Mirror, Hallway view(90°/270°) |
| Analytics | Classified object type: Person/Vehicle Attributes: Vehicle(Type:car/bus/truck/motorcycle/bicycle) Support DetectionShot Analytics events based on AI engine
Analytics events
* Some of the video analytics only works with people and vehicle detection |
| Alarm Triggers | Analytics, Network disconnect |
| Alarm Events | When alarm trigger occurred
|
| IR Viewable Length | 20m(65.62ft) |
| IR Wavelength | long-life 850 nm IR LED |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45(10/100BASE-T) |
| Video Compression | H.265/H.264: Main/High, MJPEG |
| Smart Codec | Manual(5ea area), WiseStreamⅡ → ( will be supported as R/C in July) Manual(5ea area), WiseStreamⅢ(Based on AI engine) |
| Bitrate Control | H.264/H.265: CBR or VBR MJPEG: VBR |
| Streaming | Unicast(20 users) / Multicast Multiple streaming(Up to 5 profiles) |
| Protocol | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP,RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Application Programming Interface | ONVIF Profile S/G/T/M SUNAPI(HTTP API) |
| Security | |
| OS / Firmware Protect | Secure boot, Signed firmware, Firmware encryption |
| User authentication | Digest Authentication, Prevent brute-force attack |
| Network authentication | 802.1X Authentication(EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-PEAP MSCHAPv2) |
| Secure Communication | HTTPS, SRTP, WSS(Websocket secure) |
| Access Control | Access control based on IP address |
| Data Protect | Authentication information encryption, ZIP compression encryption |
| Audit | User Access/System/Event log management |
| Device ID | Device Certificate(Hanwha Private Root CA) |
| Secure Storage | SDcard partition encrypt |
| Security Certificate | Secure by default |
| General | |
| Webpage Language | English, Korean, Chinese, French, Italian, Spanish, German, Japanese, Russian, Portuguese, Czech, Polish, Turkish, Dutch, Hungarian, Greek |
| Edge Storage | Micro SD/SDHC/SDXC 1slot 256GB |
| Memory | 2GB RAM, 1GB Flash |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -40°C~+55°C(-40°F ~ +131°F) / 0~95% RH * Start up should be done at above -30°C Humidity control /w Air vapor control |
| Storage Temperature / Humidity | -50°C~+60°C(-58°F ~ +140°F) / 0~95% RH |
| Certification | IP66, IK10, NEMA4X |
| Input Voltage | PoE(IEEE802.3af, Class3) |
| Power Consumption | PoE: Max 8.5W, typical 4.9W |
| Mechanical | |
| Color / Material | White / Aluminum Bubble : Hard-coated dome |
| RAL Code | RAL9003 |
| Product Dimensions / Weight | ø110x77mm(ø4.33x3.03"), 522g(1.15 lb) |
| Compatible Conduit hole / Gangbox | SBD-110GP1 : Single, Double, 4" Octagon (Sold seperately) |
| Hanging Mount (Dome) | SBP-120HMW |
| Backbox | SBV-140BW |
| Certifications & Standards | |
| EMC | FCC 47 CFR 15 Subpart B Class A ICES-3(A)/NMB-3(A) CE/UKCA - EN 55032 Class A, EN 50130-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3 VCCI CISPR 32 Class A RCM AS/NZS CISPR 32 Class A KS C 9832 Class A , KS C 9835 |
| Environment | IEC/EN 63000 IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 62262 IK10 |
| DORI (EN62676-4 standard) | |
| Detect (25PPM/ 8PPF) | 43.5m(142.71ft) |
| Observe (63PPM/ 19PPF) | 17.5m(57.09ft) |
| Recognize (125PPM/ 38PPF) | 8.7m(28.54ft) |
| Identify (250PPM/ 76PPF) | 4.3m(14.27ft) |