The XND-8030R is an indoor vandal dome camera featuring a 1/1.8" 5MP CMOS sensor and a 4.6mm fixed lens (F1.6) that provides a 77.9° horizontal field of view. Part of the Wisenet X series, it delivers full 5MP (2560×1920) video at up to 30 fps using H.265, H.264, and MJPEG compression codecs optimized by WiseStream II bandwidth efficiency technology.
Equipped with 120dB WDR, SSNR V, and DIS, this camera features LDC, Defog, Hallway View, and 24x digital PTZ. Its analytics suite covers behavioral tracking, environmental triggers, face/audio detection, sound classification, and business intelligence (heatmap, counting, queue). The hardware provides dual microSD slots, 512GB total with rollover, bidirectional audio, 1/1 alarm I/O, and dual CVBS/USB installation outputs.
With a 0.4m minimum object distance and 2–1/12,000 sec electronic shutter, this IK08-rated camera features manual focus, 32 colored/mosaic privacy masks, and 8 motion zones with handover. It delivers up to 10 streaming profiles to 20 unicast and unlimited multicast users. Network security is maintained via HTTPS, digest authentication, 802.1X, IP filtering, and access logs.
Measuring Ø110.0 × 90.0 mm and weighing 365g, this ivory metal dome camera is rated for indoor use with IK08 vandal resistance. It operates from -10°C to 55°C (under 90% RH) and is powered via 12VDC or PoE. Hardware features include dual microSD edge storage slots, a built-in microphone, and dual CVBS/USB installation video outputs.
| Video | |
| Imaging Device | 1/1.8" 6 MP CMOS |
| Total Pixels | 3,096(H) x 2,094(V) |
| Effective Pixels | 2,616(H) x 1,976(V) |
| Scanning System | Progressive Scan |
| Min. Illumination | Color: 0.2Lux (F1.6, 1/30sec), B/W: 0Lux (IR LED on) |
| S/N Ratio | 50dB |
| Video Out | CVBS: 1.0 Vpp / 75Ω composite, 720 x 480(N), 720 x 576(P), for installation USB: micro USB type B, 1280 x 720 for installation |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.7mm fixed (XND-8020R), 4.6mm fixed (XND-8030R), 7mm fixed (XND-8040R) |
| Max. Aperture Ratio | F1.6 |
| Angular Field of View | H: 97.5° / V: 71.9° / D: 126.2° (XND-8020R) H: 77.9° / V: 57.9° / D: 98.7° (XND-8030R) H: 50.7° / V: 37.8° / D: 63.8° (XND-8040R) |
| Min. Object Distance | 0.4m (1.31ft) |
| Focus Control | Manual |
| Lens / Mount Type | Fixed / Board-in type |
| Pan/Tilt/Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 354° / 0° ~ 67° / 0° ~ 355° |
| Operational | |
| IR Viewable Length | 30m (98.43ft) |
| Camera Title | Off / On (Displayed up to 85 characters) - W/W: English / Numeric / Special characters - China: English / Numeric / Special / Chinese characters - Common: Multi-line (Max. 5), Color (Grey / Green / Red / Blue / Black / White), Transparency, Auto scale by resolution |
| Day & Night | Auto (ICR) / Color / B/W / External / Schedule |
| Backlight Compensation | Off / BLC / HLC (Masking / Dimming), WDR |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Contrast Enhancement | SSDR (Off / On) |
| Digital Noise Reduction | SSNRV (2D+3D noise filter) (Off / On) |
| Digital Image Stabilization | Off / On |
| Defog | Off / Auto (Input from fog detection) / Manual |
| Motion Detection | Off / On (8ea, 8point polygonal zones), Handover |
| Privacy Masking | Off / On (32ea, Polygonal) - Color: Grey / Green / Red / Blue / Black / White, Mosaic |
| Gain Control | Off / Low / Middle / High |
| White Balance | ATW / AWC / Manual / Indoor / Outdoor (Included mercury & Sodium) |
| Contrast Level adjustment | Yes |
| LDC (Lens Distortion Correction) | Off / On (5 levels with min / max) |
| Electronic Shutter Speed | Minimum / Maximum / Anti flicker (2 ~ 1/12,000sec) |
| Digital PTZ | 24x, Digital PTZ (Preset, Group) |
| Flip / Mirror | Off / On, Hallway view: 90°/270° |
| Video & Audio Analytics | Tampering, Loitering, Directional detection, Defocus detection, Fog detection, Virtual line, Enter / Exit, (Dis)Appear, Audio detection, Face detection, Motion detection, Digital auto tracking, Sound classification, Heatmap, People counting, Queue management |
| Alarm I/O | Input 1ea / Output 1ea |
| Alarm Triggers | Alarm input, Motion detection, Video & Audio analytics, Network disconnect |
| Alarm Events | File upload via FTP, E-mail, Notification via E-mail, Local storage (SD/SDHC/SDXC) or NAS recording at event triggers, External output, DPTZ preset |
| Pixel Counter | Support |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45 (10/100BASE-T) |
| Video Compression Format | H.265 / H.264 (MPEG-4 part 10/AVC): Main / Baseline / High, MJPEG |
| Resolution | 2560 x 1920, 2560 x 1440, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 1280 x 1024, 1280 x 960, 1280 x 720, 1024 x 768, 800 x 600, 800 x 448, 720 x 576, 720 x 480, 640 x 480, 640 x 360, 320 x 240 |
| Max. Framerate | H.265 / H.264: Max. 30fps at all resolutions, MJPEG: Max. 30fps |
| Smart Codec | Manual mode (Area-based: 5ea) |
| WiseStream II | Support |
| Video Quality Adjustment | H.265 / H.264: Target bitrate level control, MJPEG: Target bitrate level control |
| Bitrate Control Method | H.265 / H.264: CBR or VBR, MJPEG: VBR |
| Streaming Capability | Multiple streaming (Up to 10 profiles) |
| Audio In | Selectable (Built-in Mic / Mic in / Line in), Max output level: 1Vrms Supply voltage: 2.5V DC (4mA), Input impedance: approx. 2K Ohm |
| Audio Out | Line out, Max output level: 1Vrms |
| Audio Compression Format | G.711 u-law/G.726 selectable, G.726 (ADPCM) 8KHz, G.711 8KHz G.726: 16Kbps, 24Kbps, 32Kbps, 40Kbps, AAC-LC: 48Kbps at 8/16/32/48KHz |
| Audio Communication | Bi-directional (2-way) |
| IP | IPv4, IPv6 |
| Protocol | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Security | HTTPS(SSL) login authentication, Digest login authentication, IP address filtering, User access log, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP) |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Max. User Access | 20 users at unicast mode |
| Edge Storage | SD/SDHC/SDXC 2slot (Up to 512GB) - Continuous recording (1st slot to 2nd slot) NAS (Network Attached Storage), Local PC for instant recording |
| Application Programming Interface | ONVIF profile S/G, SUNAPI (HTTP API), Wisenet Open Platform |
| Webpage Language | English, Korean, Chinese, French, Italian, Spanish, German, Japanese, Russian, Swedish, Portuguese, Czech, Polish, Turkish, Dutch, Hungarian, Greek |
| Web Viewer | Supported OS: Windows 7, 8.1, 10, Mac OS X 10.10, 10.11, 10.12 Non-plugin Webviewer: Google Chrome 54, MS Edge 38, Mozilla Firefox 49 (Window 64bit only), Apple Safari 9 * Mac OS X only Plug-in Webviewer: MS Explore 11, Apple Safari 9 * Mac OS X only |
| Central Management Software | SmartViewer, SSM |
| Environmental | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) / Less than 90% RH |
| Storage Temperature / Humidity | -50°C ~ +60°C (-58°F ~ +140°F) / Less than 90% RH |
| Vandal Resistance | IK08 |
| ELECTRICAL | |
| Input Voltage / Current | 12V DC ±10%, PoE (IEEE802.3af) |
| Power Consumption | Max. 8W (12VDC), Max. 9W (PoE) |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory / Metal |
| Dimensions (WxH) | Ø110.0 x 90.0mm (Ø4.33" x 3.54") |
| Weight | 365g (0.80lb) |