The XNP-C8253R is an outdoor, vandal-resistant PTZ Plus camera featuring an AI-driven design that pairs a 1/2.8" CMOS sensor with a powerful 25x optical zoom lens. It delivers up to a 6MP resolution at 30 fps, utilizing H.265/H.264/MJPEG compression alongside WiseStream III bandwidth optimization.
Equipped with 120dB extremeWDR, WiseNR II AI noise reduction, and gyro-stabilized DIS, this camera features a lens heater and a spin-dry water removal system. It uses edge AI to track and classify objects (people, faces, vehicles, plates) alongside standard IVA analytics, supporting up to 300 precise presets and advanced guard tour sequences. Hardened by a hardware-based TPM 2.0 module, it features 1TB of dual-slot microSD storage and ensures broad interoperability via ONVIF Profiles S, G, T, and M.
Featuring a DC auto-iris lens with a 5m minimum object distance, this PTZ provides Oneshot AF, Focus Save, and an AI-optimized electronic shutter. Operating on a 4GB RAM and 512MB Flash architecture, it delivers up to 10 streaming profiles to 20 unicast and 128 multicast users across a deep networking suite that supports MQTT and NTCIP 1205. Cyber protection is highly advanced, utilizing secure boot, encrypted firmware, SD card partition encryption, and a hardware TPM. The unit also features 32 privacy masks and 8 motion zones, completely enclosed in an IP66/IK10/NEMA4X and NEMA-TS 2 rated housing.
Measuring Ø158 × 293.3 mm and weighing 3200g, this PTZ camera features a white aluminum body with a hard-coated black polycarbonate dome. It operates from -40°C to 55°C (peaks up to 74°C) with cold-starts above -30°C. Powered via PoE++ (injector included), the unit provides dual microSD slots, requires an optional SPM-4210 box for audio/alarm I/O, and supports a full suite of wall, pole, corner, and ceiling mounts.
| Video | |
| Imaging Device | 1/2.8" CMOS |
| Resolution | 3328x1872, 3072x1728, 2592x1944, 2688x1520, 1920x1080, 1600x1200, 1280x1024, 1280x960, 1280x720, 1024x768, 800x600, 800x448, 720x576, 720x480, 640x480, 640x360, 320x240 |
| Max. Framerate | H.265/H.264: Max. 30fps/25fps(60Hz/50Hz) MJPEG: Max. 30fps/25fps(60Hz/50Hz) (@6MP Max. 5fps) |
| Min. Illumination | Color: 0.1Lux(F1.6, 1/30sec) BW: 0Lux(IR LED On) |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 5~125mm(25x) zoom (digital 32x, total 800x zoom) |
| Max. Aperture Ratio | F1.6(Wide)~F3.73(Tele) |
| Angular Field of View | H: 57.42°(Wide)~2.71°(Tele) / V: 33.54°(Wide)~1.55°(Tele) |
| Min. Object Distance | 5m(16.4ft) |
| Focus Control | Oneshot AF, Focus save |
| Lens Type | DC auto iris |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan Range | 360° Endless |
| Pan Speed | Max. 700°/sec, Manual: 0.024°/sec~250°/sec |
| Tilt Range | 110°(-20°~90°) |
| Tilt Speed | Max. 500°/sec, Manual: 0.024°/sec~250°/sec |
| Sequence | Preset(300ea), Swing, Group(6ea), Trace, Tour, Auto Run, Schedule |
| Preset Accuracy | Up to ±0.1°, Pan/Tilt correction |
| Operational | |
| Camera Title | Displayed up to 85 characters |
| Direction Indicator | Support |
| Day & Night | Auto(ICR) |
| Backlight Compensation | BLC, HLC, WDR, SSDR |
| Wide Dynamic Range | Extreme WDR(120dB) |
| Digital Noise Reduction | WiseNRⅡ(Based on AI engine), SSNRⅤ |
| Digital Image Stabilization | Support(built-in gyro sensor) |
| Defog | Support |
| Motion Detection | 8ea, 8point polygonal zones |
| Privacy Masking | 32ea, Quadrangle Support - Color: Grey/Green/Red/Blue/Black/White - Mosaic |
| Gain Control | Off / Max gain / Manual |
| Electronic Shutter Speed | Minimum / Maximum / Anti flicker (2~1/12,000sec) Prefer shutter control(Based on AI engine) |
| Analytics | Classified object type : Person/Face/Vehicle/License plate Attributes : Vehicle(Type:car/bus/truck/motorcycle/bicycle) Support DetectionShot Analytics events based on AI engine
* Audio detection, Sound classification(Via optional I/O box SPM-4210) |
| Alarm Events | When alarm trigger occurred
* Alarm output / Audio clip playback(Via optional I/O box SPM-4210) |
| Water Removal | Support(Spin dry) |
| Auto Tracking | Support Object auto tracking(Person/Vehicle) Target lock tracking |
| Network | |
| Ethernet | Metal shielded RJ-45(10/100BASE-T) |
| Video Compression | H.265/H.264: Main/Baseline/High, MJPEG |
| Smart Codec | Manual(5ea area), WiseStreamⅡ, WiseStreamⅢ(Based on AI Engine) |
| Video Quality Adjustment | H.264/H.265: Target bitrate level control MJPEG: Target bitrate level control |
| Bitrate Control | H.264/H.265: CBR or VBR MJPEG: VBR |
| Streaming | Unicast(20 users) / Multicast (128 user) Multiple streaming(Up to 10 profiles) |
| Protocol | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, CDP, SRTP(TCP, UDP Unicast), NTCIP1205, MQTT |
| Application Programming Interface | ONVIF Profile S/G/T/M SUNAPI(HTTP API) Wisenet open platform |
| Security | |
| OS / Firmware Protect | Secure boot, Signed firmware, Firmware encryption |
| User authentication | Digest Authentication, Prevent brute-force attack |
| Network authentication | 802.1X Authentication(EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-PEAP MSCHAPv2) |
| Secure Communication | HTTPS, SRTP, WSS(Web socket secure) |
| Access Control | Access control based on IP address |
| Data Protect | Authentication information encryption, ZIP compression encryption |
| Audit | User Access/System/Event log management |
| Device ID | Device Certificate(Hanwha Private Root CA) |
| Secure Storage | TPM(Trusted platform module), HTPM(Hanwha trusted platform module), SDcard partition encrypt |
| Security Certificate | TPM with FIPS 140-2 level 2 |
| General | |
| Webpage Language | English, Korean, Chinese, French, Italian, Spanish, German, Japanese, Russian, Portuguese, Czech, Polish, Turkish, Dutch, Hungarian, Greek |
| Edge Storage | Micro SD/SDHC/SDXC 2slot 1TB (512GBx2) |
| Memory | 4GB RAM, 512MB Flash |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -40°C~+55°C(-40°F ~ +131°F) / +74°C(+165°F) (MAX) based on NEMA-TS 2(2.2.7) * Start up should be done at above -30°C 0~95% RH(Non-condensing) |
| Storage Temperature / Humidity | -50°C ~ +60°C(-58°F ~ +140°F) / 0~90% RH |
| Certification | IP66, IK10, NEMA4X, NEMA-TS 2(2.2.7, 2.2.8, 2.2.9) |
| Input Voltage | PoE++(IEEE802.3bt, Class6, Type3, Injector included) |
| Power Consumption | Typical 24W, Max 40W |
| Mechanical | |
| Color / Material | Body : White / Aluminum Head : Black / Polycarbontate Hard-coated dome |
| RAL Code | White: RAL9003 / Black: RAL9005 |
| Product Dimensions / Weight | ø158x293.3mm(6.22x11.55") / 3200g(7.05lb) |
| Hanging Mount (Dome) | SBP-156HMW |
| Ceiling Mount (Assy) | SBP-156CMW, SBP-300CMTS, SBP-300CMW1/900CMW, SBP-150CMI/300CMI |
| Wall Mount | SBP-156WMW, SBP-390WMW2 |
| Pole Mount | SBP-300PMW2 |
| Parapet Mount | SBP-156LMW, SBP-300LMW |
| Corner Mount | SBP-156KMW, SBP-300KMW1 |
| Cabinet | SBP-300NBW |