| System | |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7 Processor |
| RAM | 16 GB Dual Channels |
| OS | 64-bit Microsoft Windows 7 Embedded |
| DirectX | 11 |
| No. of HDD | 8 (3U model) or 20 (4U Model) (3.5" HDD) |
| Internal Storage | 64 GB (3.5" SSD) |
| Connector | |
| Ethernet | RJ-45, 10 / 100 / 1000 Mbps x 4 |
| Video Output | 3 displays with outputs VGA, DVI-D (DVI-D signal Only) and HDMI |
| USB 2.0 | Front: 2 ports, Rear: 4 ports |
| USB 3.0 | Rear: 2 ports |
| DVD (±) RW Slim | 8X |
| Fan | 12 cm (4 3/4") 3 units |
| 8 cm (3 1/8") 2 units | |
| Power | Output: 1000 W Input: 90-264 V, 47-63 Hz |
| Backup Type | DVD+R (DL) / DVD-R (DL) / DVD+R / DVD+RW / DVD-R / DVD-RW / CD-R / CD-RW |
| System Monitoring and Recovery | |
| Power Restoration | Automatic restart after power outage |
| Monitoring | Two independent Watchdogs (Hardware Watchdog + Software Watchdog) |
| Recovery DVD | Automatic system rebuild from DVD |
| Environment | |
| Operating Temp. | 0 ~ 45 °C (32 ~113 °F) |
| Humidity | 0 ~ 80% RH (non-condensing) |
| Physical | |
| LED Indicator | Yes (Fan, Power, HDD) |
| Color | Black |
| Dimensions (W x H x D) | 483 x 178 x 660.4 (mm) / 19 x 7 x 26 (in) |
| Weight | 23.5 kg / 51.8 lb (± 1 kg / 2.2 lb) |
| Software Specifications | |
| Number of IP Video Device Connections | 128 channels |
| Number of Remote Client Connections | 300 channels |
| Active Connections | Yes |
| Passive Connections | Yes (only for GV-IP devices) |
| 3rd Party IP Cameras Support | Yes |
| Live Viewing | Single live view, multi-channel live view |
| Recording | Yes (up to 128 channels) |
| Protocol | HTTP, HTTPS, TCP, UDP, SMTP, UPnP, DynDNS, RTSP, PSIA, ONVIF |
| E-Mail Notification | Yes (for Active connection lost, passive connection lost, USB protection key removed, recycling of recorded video, start keep days operation, motion detection, disk full, disk error, I/O trigger, disk removed, recording failure) |
| SMS Notification | No |
| 2-Way Audio | Yes (only for GV-IP devices through active connection) |
| GPS support | Yes (only for GV-IP cameras) |
| Number of Accounts | Up to 1000 accounts |
| Mobile Phone Support | No |
| Bandwidth Control | No |
| IE Live View | Yes (up to 36 channels) |
| IE Event Query | Yes |
| IE I/O Control | No |
| Language | Arabic / Bulgarian / Czech / Danish / Dutch / English / Finnish / French / German / Greek / Hebrew / Hungarian / Italian / Japanese / Lithuanian / Norwegian / Polish / Portuguese / Romanian / Russian / Serbian / Simplified Chinese / Slovakian / Slovenian / Spanish / Swedish / Thai / Traditional Chinese / Turkish |
The GV-Hot Swap Failover Server System is a video streaming server with a high data storage capacity, designed for large-scale video surveillance deployments. It comes with a choice of 4U (20-bay) or 3U (8-bay) hot-swappable SATA mobile racks. Depending on the HDD size, the GV-Hot Swap Recording Server System can store over 60 terabytes of recorded data. The GV-Failover Server is a video backup server that records up to 128 IP streams from GV-Systems when any of the following conditions occur: (1) when the GV-System is started up without monitoring; (2) when file recycling fails; (3) when an error occurs in the hard drive; and (4) when an error occurs in the Failover Plug-in Program.