| Video | |
| Imaging Device | 1/2.5" CMOS |
| Resolution | 2592x1944, 2560x1440 |
| Max. Framerate | Max. 30fps (@5MP Max. 20fps, CVI supports up to 4M) |
| Min. Illumination | Color : 0.4Lux (F1.6, 1/30sec) B/W : 0Lux (IR LED on) |
| Video Out | BNC: AHD/TVI/CVI/CVBS Selectable |
| Video Transmission Distance | 300m(5C2V Coaxial Cable) |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.6mm fixed focal |
| Max. Aperture Ratio | F1.6 |
| Angular Field of View | H:83.9° / V:63.4° / D:104° |
| Min. Object Distance | 0.8m(2.62ft) |
| Operational | |
| Day & Night | Auto(ICR) |
| Backlight Compensation | BLC |
| Wide Dynamic Range | DWDR |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3DNR |
| Gain Control | LOW / MIDDLE / HIGH |
| White Balance | ATW / AWC |
| Electronic Shutter Speed | AUTO(1/30~1/50,000) |
| Video Rotation | MIRROR/V-FLIP/ROTATE |
| IR Viewable Length | 20m(65.62ft) |
| Coaxial Protocol | ACP(AHD Coax Protocol), TCP(TVI Coax Protocol), CCP(CVI Coax Protocol) CVBS: Pelco-C(Coaxitron) |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -30°C~+55°C(-22°F~+131°F) / 0~90% RH |
| Storage Temperature / Humidity | -30°C~+60°C(-22°F~+140°F) / 0~90% RH |
| Certification | IP67, IK10 |
| Input Voltage | 12VDC |
| Power Consumption | Max 5.4W, Typical 4.3W |
| Mechanical | |
| Color / Material | White / Aluminum / Plastic |
| Product Dimensions / Weight | ø120x82mm(ø4.72"x3.23"), 410g(0.90lb) |
| Backbox | SBV-A14B |
This 5MP IR dome turret camera features a 1/2.5" CMOS sensor delivering 2592 x 1944 resolution at up to 20fps (30fps at lower resolutions). It includes a 3.6mm fixed lens with F1.6 aperture, providing an 83.9° horizontal field of view. The camera supports selectable AHD/TVI/CVI/CVBS video output with transmission distances up to 300 meters over 5C2V coaxial cable. IR illumination provides up to 20 meters of night vision with 0Lux minimum illumination.
Video enhancements include DWDR, 2D + 3DNR, BLC, auto ICR day/night, and adjustable gain control. The camera supports coaxial protocols including ACP, TCP, CCP, and CVBS (Pelco-C Coaxitron). It is rated IP67 for weather resistance and IK10 for vandal protection, operating from -30°C to +55°C. The camera is powered by 12VDC with typical power consumption of 4.3W (max 5.4W) and includes a white aluminum/plastic housing weighing 410g with dimensions of ø120x82mm.