| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/2.8" CMOS |
| Resolution | 2560x1440, 1920x1080, 1280x960, 1280x720, 800x600, 800x448, 720x576, 720x480, 640x480, 640x360, 320x240 |
| Max. Framerate | H.265/H.264: Max. 30fps/25fps (60Hz/50Hz), MJPEG: Max. 15fps (@4MP Max. 2fps) |
| NETD | None |
| Pixel Size | None |
| Min. Illumination | Color: 0.05Lux (F1.2, 1/30sec) |
| Video Out | None |
| Video Transmission Distance | None |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.0mm fixed focal |
| Max. Aperture Ratio | F1.2 |
| Angular Field of View | H: 97° / V: 53° / D: 113° |
| Min. Object Distance | 1.1m (3.6ft) |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | None |
| Mount Type | None |
| Optional Lens | None |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0°~350° / 0°~75° / 0°~360° |
| Pan Range | None |
| Pan Speed | None |
| Tilt Range | None |
| Tilt Speed | None |
| Rotate Range | None |
| Sequence | None |
| Preset Accuracy | None |
| Operational | |
| Camera Title | Displayed up to 85 characters |
| Direction Indicator | None |
| Day & Night | Auto (Electrical) |
| Backlight Compensation | BLC, WDR, SSDR |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Digital Noise Reduction | SSNR |
| Digital Image Stabilization | None |
| Defog | None |
| Motion Detection | 4ea, polygonal zones |
| Privacy Masking | 6ea, rectangular zones |
| Gain Control | Low / Middle / High |
| White Balance | ATW / AWC / Manual / Indoor / Outdoor |
| LDC | Support |
| Electronic Shutter Speed | Minimum / Maximum / Anti flicker (1/5~1/12,000sec) |
| Digital PTZ | None |
| Video Rotation | Flip, Mirror, Hallway view (90°/270°) |
| Analytics | Motion detection, Tampering, Defocus detection, Virtual area (Intrusion/Enter/Exit), Virtual line (Crossing/Direction) |
| Business Intelligence | None |
| Serial Interface | None |
| Alarm I/O | None |
| Alarm Triggers | Analytics, Network disconnect |
| Alarm Events | When alarm trigger occurred - File upload (image): e-mail/FTP - Notification: e-mail - Recording: SD/SDHC/SDXC or NAS recording at event triggers - Handover (PTZ preset) - Light alarm |
| Audio Streaming | None |
| Audio In | None |
| Audio Out | None |
| Light Type | Warm color (3000K) |
| Light Viewable Length | 20m (65.61ft) |
| IR Viewable Length | None |
| IR Illuminator (Optional) | None |
| IR Radiation angle | None |
| IR LED | None |
| IR Wavelength | None |
| IR Operation | None |
| Water Removal | None |
| Auto Tracking | None |
| Coaxial Protocol | None |
| Color Palettes | None |
| Radiometry | Temperature Detect Range: None, Temperature Accuracy: None, Temperature Detection: None |
| Additional | None |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45 (10/100BASE-T) |
| Video Compression | H.265/H.264: Main/High, MJPEG |
| Audio Compression | None |
| Smart Codec | Manual (5ea area), WiseStream II |
| Video Quality Adjustment | H.265/H.264: Target bitrate level control, MJPEG: Quality level control |
| Bitrate Control | H.264/H.265: CBR or VBR, MJPEG: VBR |
| Streaming | Unicast (6 users) / Multicast, Multiple streaming (Up to 3 profiles) |
| Protocol | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Application Programming Interface | ONVIF Profile S/G/T, SUNAPI (HTTP API) |
| Security | |
| OS / Firmware Protect | Firmware encryption |
| User authentication | Digest Authentication, Prevent brute-force attack |
| Network authentication | 802.1X Authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-PEAP MSCHAPv2) |
| Secure Communication | HTTPS, SRTP, WSS (Websocket secure) |
| Access Control | Access control based on IP address |
| Data Protect | Authentication information encryption, ZIP compression encryption |
| Audit | User Access/System/Event log management |
| Device ID | Device Certificate (Hanwha Private Root CA) |
| Secure Storage | SDcard partition encrypt |
| Security Certificate | None |
| General | |
| Webpage Language | English, Korean, Chinese, French, Italian, Spanish, German, Japanese, Russian, Portuguese, Czech, Polish, Turkish, Dutch, Hungarian, Greek |
| Web Viewer | None |
| Edge Storage | Micro SD/SDHC/SDXC 1slot 128GB |
| Memory | 512MB RAM, 256MB Flash |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -30°C~+55°C (-22°F ~ +131°F) / 0~95% RH * Start up should be done at above -20°C (-4°F) |
| Storage Temperature / Humidity | -30°C ~ +55°C (-22°F ~ +131°F) / 0~95% RH |
| Certification | IP66, IP67, IK10 |
| Input Voltage | PoE (IEEE802.3af, Class3) |
| Power Consumption | Max: 7.6W, Typ: 4.2W |
| Mechanical | |
| Color / Material | White / Plastic, Aluminum |
| RAL Code | RAL9003 |
| Product Dimensions / Weight | ø125.0 x 87.4mm (ø4.92 x 3.44"), 620g |
| Compatible Conduit hole / Gangbox | None / Single, Double, 4" Octagon |
| Hanging Mount (Dome) | SBP-125HMW |
| Skin Cover | None |
| Skin Cover (Dome) | None |
| Weather Cap (Dome) | None |
| Power Module | None |
| Backbox | SBV-125BW |
| Certifications & Standards | |
| Network | None |
| EMC | FCC 47 CFR 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), CE/UKCA - EN 55032 Class A, EN 50130-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3 |
| Safety | UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 NO. 62368-1, IEC/EN 62471 |
| Environment | IEC/EN 63000, IEC/EN 60529 IP66/IP67, IEC/EN 62262 IK10 |
| Video | None |
| DORI (EN62676-4 standard) | |
| Detect (25PPM/8PPF) | 45.3m (148.62ft) |
| Observe (63PPM/19PPF) | 18.1m (59.45ft) |
| Recognize (125PPM/38PPF) | 9.1m (29.72ft) |
| Identify (250PPM/76PPF) | 4.5m (14.86ft) |
This 4MP super-compact flat-eye camera features a 1/2.8" CMOS sensor delivering 2560x1440 resolution at up to 30fps (H.265/H.264) and includes a 3.0mm fixed lens with F1.2 aperture, providing a 97° horizontal field of view. It features warm white light illumination (3000K) with a range of 20 meters, and low light sensitivity reaches 0.05 Lux in color mode. Video enhancements include 120dB WDR, SSNR noise reduction, BLC, SSDR, and LDC support. The camera supports H.265/H.264/MJPEG compression with WiseStream II technology.
Analytics include motion detection, tampering, defocus detection, virtual area (intrusion, enter, exit), and virtual line (crossing, direction). The camera includes 4 polygonal motion detection zones and 6 rectangular privacy mask zones. It is rated IP66, IP67, and IK10, operating from -30°C to +55°C (startup above -20°C). Edge storage is available via a microSD slot (up to 128GB). The camera is powered by PoE (IEEE802.3af, Class 3) with typical power consumption of 4.2W (max 7.6W) and features a white plastic/aluminum housing weighing 620g with dimensions of ø125.0x87.4mm.