| Display | |
|---|---|
| Analog camera > Inputs | 4CH (1Vp-p 75ohm, BNC) |
| Analog camera > Signal Type | AHD (5MP Half, 4MP Half, 1080p), HD TVI (5MP Half, 4MP Half, 1080p), HD CVI (5MP Half, 4MP Half, 1080p), CVBS (NTSC/PAL) |
| Network camera > Inputs | Additional 2CH (Max. 6CH) |
| Network camera > Resolution | 5MP ~ CIF |
| Network camera > Protocols | SUNAPI (Wisenet), ONVIF |
| Decoding > Local Display | None |
| Decoding > Multi Screen Display | None |
| Decoding > Resolution | None |
| Live > Local Display | 1x HDMI, 1x VGA [Single Mode] - HDMI: 3840 x 2160, 2560x1440, 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 [Dual Mode] Clone - HDMI: 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 - VGA: 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 |
| Live > Multi Screen Display | [Local monitor] - Dynamic layout, Virtual channel view - up to 6 division [Web] 1 / 2 / 3 / 4 / 6 / 1+5 / 1+7 / 9 |
| Live > Resolution | [Analog Camera (NTSC/PAL)] 5MP(Half), 4MP(Half), 2MP [Network Camera] - Typ. 2MP (120fps) |
| Performance | |
| Operating System | Embedded Linux |
| Record > Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Record > Record Rate (Analog) | [Analog Camera (NTSC/PAL)] 5MP (5M Half 12fps/12fps), 4MP (4M Half 15fps/12fps), 2MP (2M 15fps/12fps) * Half: Horizontal resolution 1/2 * Resolution higher than 2MP will only record half of the resolution, 4MP will only record 2MP, and 5MP will only record 2.5MP |
| Record > Recording Bandwidth | Max. 30Mbps |
| Record > Resolution | 5MP ~ CIF |
| Record > Mode | Manual, Schedule (Continuous/Event), Event (Pre/Post), Dual Track |
| Record > Event Trigger | Alarm Input, Analog Camera: Video Loss, Motion Detection, Tampering, Network Camera: Camera Event (Sensor, MD, Video analytics), VA event (Tampering, Enter/Exit, Passing, Virtual line, (Dis)Appear, Face Detection, Audio detection), Defocus camera event, Dynamic camera event |
| Record > Event Action | E-Mail, Event Push, PTZ Preset, Alarm Out, Buzzer, Monitor Out, SUNAPI Command, FTP, Shutdown |
| Search & Play > Playback Bandwidth | None |
| Search & Play > User | Max. 4 users (Set 1, Remote 3) |
| Search & Play > Simultaneous playback | 6CH (Local Monitor), 6Ch (CMS), 4Ch (Wisenet Mobile), 1Ch (Web) |
| Search & Play > Fisheye Dewarping | WEB / CMS |
| Search & Play > Mode | Date & Time (Calendar) / Event log list / Text search (POS), Back up, Motion, Smart search (Virtual Line w/ direction, Enter/Exit) * All Search Included Preview Function ARB search |
| Search & Play > Resolution | 5MP ~ CIF |
| Search & Play > Playback Control | Fast Forward/Backward (x2, x4, x8, x16, x32, x64, x128, x256) Slow Forward/Backward (x1/2, x1/4, x1/8) ※ Move one step up/down |
| Storage > Supported HDD | Up to 6TB |
| Storage > HDD Slot | SATA 1ea (Max 6TB) |
| Storage > External | None |
| Storage > RAID | None |
| Backup > File backup | BU, EXE (Include Player), AVI |
| Backup > Function | Max. 6 CH play, Date-time/title display |
| Network | |
| Protocol | TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), PPPoE, SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI (Server, Client) |
| DDNS | Wisenet DDNS |
| Transmission speed | None |
| Transmission Bandwidth | Max. 30Mbps |
| Transmission Bandwidth Wired(LAN) | None |
| Wireless > WiFi | None |
| Wireless > 3G/LTE | None |
| Audio > Input/Output | 1 Line in / 1 Line out |
| Audio > Compression | G.711 (N/W Cam G.711, 726) |
| Audio > Audio Communication | 2-Way |
| Max Remote Users | Search (3), Live Unicast (10), Multicast (20) |
| Security | IP address filtering, User access log, 802.1x Authentication, Encryption (ID/PW, Recording, Transmission, Backup), Device Certificate (Hanwha Techwin Root CA) |
| Web viewer > Supported OS | Windows 10, Mac OS 11 Big Sur and later |
| Web viewer > Supported browser | Chrome, Edge, Safari |
| Viewer Software | SSM, Webviewer, Wisenet Viewer, Wisenet mobile, Support CGI (SUNAPI) for integration to 3rd party VMS |
| Functions | |
| Camera Setup > Register | Auto, Manual |
| Camera Setup > Item | None |
| PTZ > Control | Via GUI, Webviewer, SSM, Wisenet Viewer, Wisenet Mobile Viewer, System Controller |
| PTZ > Preset | 300 presets |
| Smart phone > Support Model | iOS, Android |
| Smart phone > Protocol Support | RTP, RTSP, HTTP, CGI (SUNAPI) |
| Smart phone > Control | Live (6ch): Multi-Profile Support, Playback (4Ch Multi Playback, Max 2MP), Event push |
| Smart phone > Max. Remote Users | Search (3), Live Unicast (10) |
| Redundancy > Failover | None |
| Redundancy > ARB | Support |
| Easy configuration | Install wizard support |
| Coaxial Control | CVBS (Pelco-C) / AHD / CVI / TVI |
| Interface | |
| Front > Indicator | LED (Status indicator): Power(1), Record(1), Network(1) |
| Storage | None |
| Reset | Switch (1EA) |
| HDD Key Lock | None |
| HDMI | 1EA |
| VGA | 1EA |
| BNC | 4CH In / 1CH Out (Spot Output) |
| DP | None |
| DVI | None |
| e-SATA | None |
| Audio | Out (1EA, RCA, Line) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 BASE-T) |
| Alarm | In 4EA, Out 1EA - Relay Out1 (NO/NC/COM) |
| USB | 2EA (Front/Rear USB2.0) |
| GPS | None |
| WiFi | None |
| Serial (Protocols) | RS-485 (Samsung-T / Pelco-D / Pelco-P) * for PTZ |
| Power inlet | 1EA DC Input Jack |
| System | |
| Log > Log List | Max. 100,000 (System Log, Event Log each) |
| System Control | Mouse, Webviewer, System Controller (SPC-7000, SPC-6000, SPC-2000) |
| Power Management > Shutdown Delay | None |
| Power Management > Startup Delay | None |
| Language | English, French, German, Italian, Spanish, Russian, Turkish, Polish, Dutch, Czech, Portuguese, Danish, Rumanian, Serbian, Croatian, Hungarian, Greek, Norwegian, Finnish, Korean, Chinese, Japanese, Thai, Vietnamese |
| Intelligent Video Analysis | |
| Search | None |
| Comparison | None |
| Environmental | |
| CPU | None |
| RAM | None |
| OS HDD | None |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C (+32°F to +104°F) |
| Operating Humidity | 20% ~ 85% RH |
| Certification | UL, CE, FCC, KC |
| Electrical | |
| Power Input | DC12V |
| Power Consumption | Max. 19.2W (6T HDD 1ea) |
| PoE Budget | None |
| Mechanical | |
| Color / Material | Black / Metal |
| Dimension (WxHxD) | 300 x 47 x 208.7mm (11.85" x 1.89" x 8.22") |
| Weight | Approx. 1.1Kg (2.4 lb, without HDD) |
| Control Box | |
| Interface > Indicator | None |
| Interface > Emergency Button | None |
| Interface > Audio/Power Switch | None |
| Interface > Main I/O | None |
| Mechanical > Color / Material | None |
| Mechanical > Dimension (WxHxD) | None |
| Mechanical > Weight | None |
| Dummy | |
| Dummy2 | None |
| Intelligent Analysis | |
| AI Search > Object Attribute | None |
| AI Search > Face Recognition | None |
| AI Search > LPR | None |
The Hanwha Vision ARD-410-2TB is a 4-channel hybrid recorder supporting AHD, TVI, CVI, CVBS, and IP cameras with up to 6 total channels, 4 analog + 2 IP, and includes a pre-installed 2TB hard drive for out-of-the-box recording. It delivers 5MP half-resolution recording for analog cameras at 12 fps and supports H.265/H.264/MJPEG compression with a maximum recording bandwidth of 30Mbps. The recorder features HDMI and VGA outputs with 4K display resolution, supports multi-screen layouts up to 6 divisions, and includes 1 audio input, 1 audio output, and 4 alarm inputs with 1 relay output.
The ARD-410-2TB includes 1 SATA HDD slot supporting up to 6TB total, dual USB ports, and Fast Ethernet. Event triggers include video loss, motion detection, tampering, and network camera analytics with actions such as email, alarm out, FTP, and PTZ presets. Search and playback features include smart search with virtual line and enter/exit detection, supporting up to 6 simultaneous local playback channels. The unit supports RS-485 for PTZ control with 300 presets, is powered by DC12V max 19.2W, and operates from 0°C to +40°C.