• Up to 16 channels @ 8MP supported
• H.265, H.264, MJPEG codec
• 80Mbps network camera recording
• Plug & play, 16 PoE ports (LAN) & 1 RJ-45 (WAN)
• Maximum 2 HDDs (up to 6TB each)
• HDMI/VGA video outputs
• ARB Support
• P2P service (QR code connect) for easy remote access with Wisenet Viewer & Wisenet Mobile
• Dual track recording, 4K HDMI monitor out
| Display | |
|---|---|
| Network camera > Inputs | Max. 16CH |
| Network camera > Resolution | 8MP ~ CIF |
| Network camera > Protocols | SUNAPI, ONVIF |
| Decoding | |
| Decoding > Local Display | HDMI, VGA (Clone) |
| Decoding > Multi Screen Display | [Local Monitor] 1/ 2V/ 2H/ 3V/ 4/ 6/ 8/ 9/ 13/ 16/ Sequence [Web] 1/ 2V/ 2H/ 3V/ 4/ 6/ 8/ 9 |
| Decoding > Resolution | [Local Monitor] 8M (30fps), 1080p (120fps), 720P (120fps), D1 (120fps) |
| Performance | |
| Operating System > Embedded | Linux |
| Record | |
| Record > Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Record > Recording Bandwidth | Max. 80Mbps |
| Record > Resolution | 8MP ~ CIF |
| Record > Mode | Normal, Dual Stream, Schedule (Continuous/Event), Event (Pre/Post), Bookmark |
| Record > Event Trigger | Alarm Input, Video Loss, Camera Event (Sensor, MD, Video Analytics, Defocus, Audio), Dynamic Event |
| Record > Event Action | e-Mail, Event Push, PTZ Preset, Alarm Out, Buzzer, Monitor Out |
| Search & Play | |
| Search & Play > Playback Bandwidth | Max. 32Mbps |
| Search & Play > User | Max. 4 Users (Local 1, Remote 3) |
| Search & Play > Simultaneous playback | Max. 16CH (Local 4CH, Remote 4CH per user) |
| Search & Play > Mode | Date & Time (Calendar), Event list, Text Search, Smart Search |
| Search & Play > Resolution | CIF ~ 8MP |
| Search & Play > Playback Control | Fast/Slow Forward / Backward, Move one step Up / Down |
| Storage | |
| Storage > Supported HDD | Up to 6TB |
| Storage > HDD Slot | SATA 2ea (Max. 12TB) |
| Backup | |
| Backup > File backup | BU/Exe (GUI), JPG/AVI (Network) |
| Backup > Function | Multi channel (Up to 4CH) Play, Date-Time/Title display |
| Network | |
|---|---|
| Protocol | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI (Server, Client) |
| DDNS | Hanwha DDNS |
| Transmission Bandwidth | Max. 80Mbps |
| Audio | |
| Audio > Input/Output | 16 CH (network) |
| Audio > Compression | G.711, G.726, AAC (16/48KHz) |
| Audio > Audio Communication | 2-Way |
| Max Remote Users | Search (3), Live Unicast (10), Multicast (20) |
| Security | IP address filtering, User access Log, 802.1x, Encryption, Device certificate (Hanwha Techwin Root CA), Signed firmware |
| Web viewer | |
| Web viewer > Supported OS | Windows 10, macOS 10.13 |
| Web viewer > Supported browser | Google Chrome, Microsoft Edge, Mac Safari |
| Viewer Software | WAVE, SSM, Webviewer, Wisenet Viewer, Wisenet mobile, Support CGI (SUNAPI) for integration to 3rd party VMS |
| Functions | |
| Camera Setup > Register | Auto, Manual |
| Camera Setup > Item | IP address, Add profile edit, Bitrate, Compression, GOP, Quality, Camera MD setup (4, 8 point polygon), Camera video setup (Simple focus, Brightness/Contrast, Flip/Mirror, IRIS, WDR, D&N, SSNR, Shutter, SSDR, DIS), Fisheye Dewarping Mode, Hallway View Setup, Camera Webpage |
| PTZ | |
| PTZ > Control | Via GUI, Webviewer |
| PTZ > Preset | 300 Presets |
| Smart phone | |
| Smart phone > Support Model | iOS, Android |
| Smart phone > Protocol Support | RTP, RTSP, HTTP, CGI (SUNAPI) |
| Smart phone > Control | Live 4CH (Multi-Profile Support), Playback 4CH |
| Smart phone > Max. Remote Users | Search (3), Live Unicast (10) |
| Redundancy | |
| Redundancy > Failover | N+1 |
| Redundancy > ARB | Support |
| Easy configuration | P2P (QR code) |
| Interface | |
| Front > Indicator | Power, Record, Network |
| Reset | Support |
| HDMI | 1EA 3840x2160 30Hz |
| VGA | 1920x1080 30Hz |
| Ethernet | PoE RJ-45 (LAN, 10/100) 16 ea, RJ-45 1ea (WAN, 1Gbps) |
| USB | 2EA (Front 2 x USB 2.0) |
| Power inlet | SMPS |
| System | |
| Log > Log List | Max. 100,000 (System Log, Event Log each) |
| System Control | Mouse, Web |
| Language | English, French, German, Italian, Spanish, Russian, Turkish, Polish, Dutch, Swedish, Czech, Portuguese, Danish, Rumanian, Serbian, Croatian, Hungarian, Greek, Norwegian, Finnish, Korean, Chinese, Japanese, Thai, Vietnamese |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C (32°F to 104°F) |
| Operating Humidity | 20% ~ 85% RH |
| Electrical | |
| Power Input | 100 ~ 240 VAC ±10%; 50/60 Hz |
| Power Consumption | Max 188.2W (2HDD, PoE On) |
| PoE Budget | 130W |
| Mechanical | |
| Color / Material | Black / Metal |
| Dimension (WxHxD) | W370.0 x H44.0 x D320 mm (14.57" x 1.73" x 12.6") (1U) |
| Weight | 2.88Kg |
The Hanwha Vision ARN-1610S is a 16-channel PoE NVR supporting up to 8MP IP cameras with H.265/H.264/MJPEG compression and a maximum recording bandwidth of 80Mbps. It features 16 built-in PoE ports for direct camera connection, plus one separate Gigabit WAN port. The NVR includes HDMI and VGA outputs with 4K display resolution, supports multi-screen layouts up to 16 divisions, and provides 16 network audio inputs with two-way communication capability.
The ARN-1610S includes 2 SATA HDD slots supporting up to 12TB total, 6TB per drive, dual front USB 2.0 ports, and supports event triggers including alarm input, video loss, camera analytics, and defocus detection with actions such as email, alarm out, PTZ presets, and buzzer. Search and playback features include smart search with up to 4 simultaneous local playback channels ,16CH via remote. The unit supports N+1 failover redundancy, P2P QR code setup, and operates from 0°C to +40°C. Power input is 100-240VAC with maximum consumption of 188.2W.