UNV - IPC3614SB-ADF28KMC-I1 - 4MP Tri-guard 1.0+ Turret, 2.8mm
Part number:
Price:
• High quality image with 4 MP, 1/2.9" CMOS sensor
• Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
• ColorHunter with Wise-ISP technology ensures 24-hour full-color images
• Intelligent people flow counting and crowd density monitoring
• 130 dB true WDR technology ensures clear image in strong backlight scene
• Supports 9:16 corridor mode
• Built-in mic and speaker
• Smart IR, up to 30 m (98.4 ft) IR distance
• MicroSD, up to 512 GB
• IP67 protection
Camera
Max Resolution / Sensor4 MP / 1/2.9" CMOS
Min. Illumination (Color/Light)0.003 Lux (F1.4, AGC ON), 0 Lux with light
Day/Night / ShutterIR-cut filter with auto switch (ICR) / Auto/Manual, 1 to 1/100000 s
Adjustment Angle (Tilt)Pan: 0° to 360°, Tilt: 0° to 80°, Rotate: 0° to 360°
S/N / WDR> 56 dB / 130 dB
Lens
Focal Length / Lens Type2.8 mm / Fixed
Iris Type / IrisFixed / F1.4
Field of View (H/V/D)H: 101.1°, V: 57.1°, D: 117.7°
DORI Distance
DORI Distance (Detect)63.0 m (206.7 ft.)
DORI Distance (Observe)25.2 m (82.7 ft.)
DORI Distance (Recognize)12.6 m (41.3 ft.)
DORI Distance (Identify)6.3 m (20.7 ft.)
Illuminator
Supplemental LightDual light (IR and Warm Light)
Illumination Distance (IR/Warm)30 m (98.4 ft)
Control / WavelengthIR On/Off and Light On/Off Auto/Manual / 850 nm
Video
Video CompressionUltra 265, H.265, H.264, MJPEG (Baseline/Main/High profile)
Frame Rate (Main Stream)4 MP (2688 × 1520), max. 30 fps
Video Bit Rate / Stream128 Kbps to 16 Mbps / Triple streams
OSD / Privacy Mask / ROI / U-codeUp to 8 OSDs / Up to 4 areas / Support / Support
Image
Digital Noise Reduction / Smart IR2D/3D DNR / Support
White BalanceAuto, Outdoor, Fine tune, Sodium lamp, Locked, Auto2
FeaturesHLC (Support), BLC (Support), Defog (Digital defog)
Intelligent Features
People CountingSupport people flow counting and crowd density monitoring
Basic EventsMotion detection, Ultra motion detection, Tampering alarm, Audio detection
Audio
Compression / BitrateG.711U, G.711A / 64 Kbps (Sampling Rate 8 kHz)
Two-way Audio / SuppressionSupport / Support
Built-in Mic / SpeakerSupport / Support
Storage & Network
Edge Storage / Network StorageMicroSD, up to 512 GB / ANR, NAS (NFS)
Compatible IntegrationONVIF (Profile S, G, T, M), API, SDK
Interface
Audio I/O / Alarm I/O / Serial PortN/A / N/A / N/A
Network / Video Output1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet / N/A
General & Environment
Power / Power ConsumptionDC 12 V±25%, PoE (IEEE 802.3af) / Max. 11.0 W
Dimensions (Ø × H) / WeightØ111 mm × 98 mm (Ø4.4" × 3.8") / 0.47 kg (1.04 lb)
Protection RatingIP67
Working Environment-30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉)
Surge Protection4 KV
Certification
EMCCE-EMC, FCC
SafetyCE-LVD, UL/CUL
EnvironmentCE-RoHS, WEEE
Web Client Language20 Languages
Name
Description
Size
Downloads
File
IPC3614SB-ADF28KMC-I1_Datasheet_88.pdf
1.4mb
File
IPC3614SB-ADF28KMC-I1_Dimensions.pdf
0.5mb
The IPC3614SB-ADF28KMC-I1 camera uses a 4 MP 1/2.9" CMOS sensor, capable of capturing video at a maximum resolution of 2688 × 1520 and a maximum frame rate of 30 frames per second. The optics feature a fixed lens with a focal length of 2.8 mm and an F1.4 aperture. This results in a wide horizontal field of view of 101.1°. The illumination system is a Dual-light type, combining Smart IR and Warm Light, both capable of reaching a distance of 30 meters (98.4 ft). Supported video compression standards include Ultra 265, H.265, H.264, and MJPEG, transmitted across three independent streams.
Image processing is supported by 130 dB Wide Dynamic Range, which manages scenes with high contrast between bright and dark areas. The camera employs 2D/3D Digital Noise Reduction to minimize artifacts and uses ColorHunter with Wise-ISP technology for maintaining color images in low light (minimum illumination is 0.003 Lux). Other features include Backlight Compensation, Highlight Compensation, and Digital Defog. The camera has an IP67 protection rating, indicating full resistance to dust ingress and temporary immersion in water. It operates within a temperature range of -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Power is supplied via DC 12 V or Power over Ethernet, with a maximum consumption of 11.0 W.