| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/2.5" CMOS |
| Resolution | 2592x1944, 2560x1440 |
| Max. Framerate | Max. 30fps (@5MP Max. 20fps, CVI supports up to 4M) |
| NETD | None |
| Pixel Size | None |
| Min. Illumination | Color: 0.4Lux (F1.6, 1/30sec) B/W: 0Lux (IR LED on) |
| Video Out | BNC: AHD/TVI/CVI/CVBS Selectable |
| Video Transmission Distance | 300m (5C2V Coaxial Cable) |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.6mm fixed focal |
| Max. Aperture Ratio | F1.6 |
| Angular Field of View | H: 83.9° / V: 63.4° / D: 104° |
| Min. Object Distance | 0.8m (2.62ft) |
| Focus Control | None |
| Lens Type | None |
| Mount Type | None |
| Optional Lens | None |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | None |
| Pan Range | None |
| Pan Speed | None |
| Tilt Range | None |
| Tilt Speed | None |
| Rotate Range | None |
| Sequence | None |
| Preset Accuracy | None |
| Operational | |
| Camera Title | None |
| Direction Indicator | None |
| Day & Night | Auto (ICR) |
| Backlight Compensation | BLC |
| Wide Dynamic Range | DWDR |
| Digital Noise Reduction | 2D + 3DNR |
| Digital Image Stabilization | None |
| Defog | None |
| Motion Detection | None |
| Privacy Masking | None |
| Gain Control | OFF / LOW / MIDDLE / HIGH |
| White Balance | ATW / AWC |
| LDC | None |
| Electronic Shutter Speed | AUTO (1/30~1/50,000) |
| Digital PTZ | None |
| Video Rotation | MIRROR / V-FLIP / ROTATE |
| Analytics | None |
| Business Intelligence | None |
| Serial Interface | None |
| Alarm I/O | None |
| Alarm Triggers | None |
| Alarm Events | None |
| Audio In | None |
| Audio Out | None |
| IR Viewable Length | 20m (65.62ft) |
| IR Illuminator (Optional) | None |
| Water Removal | None |
| Auto Tracking | None |
| Coaxial Protocol | ACP (AHD Coax Protocol), TCP (TVI Coax Protocol), CCP (CVI Coax Protocol) CVBS: Pelco-C (Coaxitron) |
| Color Palettes | None |
| Radiometry | Temperature Detect Range: None, Temperature Accuracy: None, Temperature Detection: None |
| Additional | None |
| Network | |
| Ethernet | None |
| Video Compression | None |
| Audio Compression | None |
| Smart Codec | None |
| Video Quality Adjustment | None |
| Bitrate Control | None |
| Streaming | None |
| Protocol | None |
| Security | None |
| Application Programming Interface | None |
| General | |
| Webpage Language | None |
| Web Viewer | None |
| Edge Storage | None |
| Memory | None |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -30°C~+55°C (-22°F~+131°F) / 0~90% RH |
| Storage Temperature / Humidity | -30°C~+60°C (-22°F~+140°F) / 0~90% RH |
| Certification | IP67, IK10 |
| Input Voltage | 12VDC |
| Power Consumption | Max 5.4W, Typical 4.3W |
| Mechanical | |
| Color / Material | White / Aluminum / Plastic |
| RAL Code | None |
| Product Dimensions / Weight | 70(W) x 69(H) x 186(D) mm (2.76" x 2.72" x 7.32"), 420g (0.93lb) |
| Compatible Conduit hole / Gangbox | None |
| Hanging Mount (Dome) | None |
| Skin Cover (Dome) | None |
| Weather Cap (Dome) | None |
| Power Module | None |
| Backbox | SBV-A14B |
| Certifications & Standards | |
| Network | None |
| EMC | FCC 47 CFR 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A) |
| Safety | UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 NO. 62368-1, IEC 62471 |
| Environmental | None |
| Video | None |
This 5MP analog HD bullet camera features a 1/2.5" CMOS sensor delivering 2592x1944 resolution at up to 20fps (30fps at lower resolutions, CVI supports up to 4MP). It includes a 3.6mm fixed lens with F1.6 aperture, providing an 83.9° horizontal field of view. The camera supports selectable AHD/TVI/CVI/CVBS video output with transmission distances up to 300 meters over 5C2V coaxial cable. IR illumination provides 20 meters of night vision with 0Lux minimum illumination.
Video enhancements include DWDR, 2D + 3DNR, BLC, auto ICR day/night, and adjustable gain control (OFF/LOW/MIDDLE/HIGH). The camera supports coaxial protocols including ACP, TCP, CCP, and CVBS (Pelco-C Coaxitron). It is rated IP67 for weather resistance and IK10 for vandal protection, operating from -30°C to +55°C. The camera is powered by 12VDC with typical power consumption of 4.3W (max 5.4W) and features a white aluminum/plastic housing weighing 420g with dimensions of 70(W)x69(H)x186(D)mm.