| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3" CMOS |
| Resolution | 2560 x 1440, 1920 x 1080, 1280 x 960, 1280 x 720, 800 x 600, 800 x 448, 720 x 576, 720 x 480, 640 x 480, 640 x 360, 320 x 240 |
| Max. Framerate | H.265/H.264 : Max. 30fps at 4M all resolutions, MJPEG : Max. 15fps |
| Min. Illumination | Color : 0.13Lux (F1.6, 1/30sec), B/W : 0Lux (IR LED On) |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3mm fixed focal |
| Max. Aperture Ratio | F1.6 |
| Angular Field of View | H: 98.3° / V: 54.2° / D: 114.6° |
| Min. Object Distance | 1.1m (3.6ft) |
| Focus Control | Fixed |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 350° / 0° ~ 67° / 0° ~ 355° |
| Operational | |
| Camera Title | Displayed up to 85 characters |
| Day & Night | Auto (ICR) |
| Backlight Compensation | BLC, WDR, SSDR |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Digital Noise Reduction | SSNR |
| Motion Detection | 4ea, polygonal zones |
| Privacy Masking | 6ea, rectangular zones |
| Gain Control | Low / Middle / High |
| White Balance | ATW / AWC / Manual / Indoor / Outdoor |
| LDC | Support |
| Electronic Shutter Speed | Minimum / Maximum / Anti flicker (1/5~1/12,000sec) |
| Video Rotation | Flip, Mirror, Hallway view (90°/270°) |
| Analytics | Defocus detection, Motion detection, Tampering, Virtual area (Intrusion/Enter/Exit), Virtual line (Crossing/Direction) |
| Alarm Triggers | Analytics, Network disconnect * Alarm input (with NW I/O Box) |
| Alarm Events | File upload via FTP and e-mail, Notification via e-mail, SD/SDHC/SDXC or NAS recording at event triggers, Handover |
| IR Viewable Length | 20m (65.62ft) |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45 (10/100BASE-T) |
| Video Compression | H.265/H.264 : Main/High, MJPEG |
| Smart Codec | Manual (5ea area), WiseStream II |
| Bitrate Control | H.264/H.265 : CBR or VBR, MJPEG : VBR |
| Streaming | Unicast (6 users) / Multicast, Multiple streaming (Up to 3 profiles) |
| Protocol | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Security | HTTPS(SSL) Login Authentication, Digest Login Authentication, IP Address Filtering, User access Log, 802.1X Authentication |
| Application Programming Interface | ONVIF Profile S/G/T, SUNAPI (HTTP API) |
| General | |
| Webpage Language | English |
| Edge Storage | Micro SD/SDHC/SDXC 1slot 128GB |
| Memory | 512MB RAM, 256MB Flash |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -30°C ~ +55°C (-22°F~+131°F) / Less than 95% RH |
| Storage Temperature / Humidity | -30°C ~ +55°C (-22°F~+131°F) / Less than 95% RH |
| Certification | IP66, IK10 |
| Input Voltage | PoE (IEEE802.3af, Class3) |
| Power Consumption | Max 7.5W, typical 5.7W |
| Mechanical | |
| Color / Material | White / Plastic, Aluminum |
| RAL Code | RAL9003 |
| Product Dimensions / Weight | Ø120.3 x 91.7mm (Ø4.74 x 3.61"), 410g |
| DORI (EN62676-4 standard) | |
| Detect (25PPM/8PPF) | 44.3m (145.25ft) |
| Observe (63PPM/19PPF) | 17.7m (58.10ft) |
| Recognize (125PPM/38PPF) | 8.9m (29.05ft) |
| Identify (250PPM/76PPF) | 4.4m (14.53ft) |
This 4MP IR outdoor vandal dome camera features a 1/3" CMOS sensor delivering 2560 x 1440 resolution at up to 30fps and includes a 3.0mm fixed lens with F1.6 aperture, providing a 98.3° horizontal field of view. IR illumination provides 20 meters of night vision with a minimum illumination of 0 Lux in black-and-white mode. Low light sensitivity reaches 0.13 Lux in color mode. Video enhancements include 120dB WDR, SSNR noise reduction, BLC, SSDR, and LDC support. The camera supports H.265/H.264/MJPEG compression with WiseStream II technology. The camera features 3-axis adjustment pan 0°-350°, tilt 0°-67°, rotate 0°-355°.
Analytics include defocus detection, motion detection, tampering, virtual area, and virtual line. The camera includes 4 polygonal motion detection zones and 6 rectangular privacy mask zones. It is rated IP66 for weather resistance and IK10 for vandal protection, operating from -30°C to +55°C. Edge storage is available via a microSD slot up to 128GB. The camera is powered by PoE IEEE802.3af, Class 3 with typical power consumption of 5.7- 7.5W. DORI ratings include detection at 44.3m and identification at 4.4m.